Z histórie spracovania kože a výroby kožených kabeliek

  • 28. novembra 2017
  • 0 Comment
  • 269 Views
  • 0 Like
  •  Share

Hoci sa syntetické materiály na kabelkách či peňaženkách tešia pomerne veľkej obľube, koža je stále koža. A kožou aj navždy ostane. Najmä preto, že je to záruka kvality overená časom.

Spracovanie kože si však prešlo svojím vývojom. Aká bola koža kedysi a ako ju poznáme dnes?

Spracovanie kože v staroveku

Navzdory prílivu nových umelých materiálov, je koža stále vyhľadávaným artiklom a surovinou na výrobu dámskych kožených peňaženiek, kabeliek, ale i nábytku či odevov. V jej prospech hovoria predovšetkým tradície dlhé tisícročia.

Spočiatku šlo skôr o využitie kože z čisto praktických dôvodov, z dôvodu zahriatia krehkého organizmu či na výrobu zbraní, až neskôr sa koža začala využívať aj z estetických dôvodov.  Prvé systematické spracovanie kožušín sa datuje do doby asi 5000 rokov pred naším letopočtom do starovekého Egypta. Archeológovia objavili pozostatky pomerne zachovalej dielne, kde sa kože v tej dobe spracovávali. Nález dokázal, že už tamojší výrobcovia kožených výrobkov boli veľmi vynaliezaví a šikovní, možno aj preto, že boli ovplyvnení  kultúrou opracovania kožušín starých Feničanov či Sumerov.

Zdokonaľovanie spracovanej kože i výrobkov z nej

Prírodný spôsob opracovania kože sa postupom času zdokonaľoval, aj vďaka tomu, že majstri časom objavili výhody sušenia stiahnutej kože a neskôr aj jej zasoľovanie. K tradičným metódam mäkčenia kože mozgom sa postupne pridal kamenec či tuk aj dodnes známa metóda spracovania kože formaldehydom. Z tupého materiálu určeného len na hrubé odevy či strechy prístreškov sa tak postupom času stával luxusný tovar. Vyspelejšia technika spracovania kože totiž umožňovala jej nevídané zmäkčenie, a tak sa začala čoraz častejšie používať aj pri výrobe obuvi, opaskov či prikrývok, až k súčasným značkovým kabelkám

Stredoveké kožené kabelky

V stredoveku sa kožušina a koža stali neoddeliteľnou súčasťou interiérov šľachtických sídiel a neskôr sa začali objavovať aj v domoch mešťanov. Koža sa tak stala symbolom luxusu, stálosti a kvality. A tak je tomu v podstate dodnes.

Najväčší rozmach zaznamenali kožené výrobky v polovici 19.storočia, kedy sa pri ich spracovávaní začali využívať aj pozitívne účinky chromitých solí,  vďaka čomu sa značne skrátila doba spracovania kože.

V súčasnosti je koža stále synonymom stálosti a kvality. Aj preto mnohé dámy nedajú dopustiť na svoje obľúbené kožené topánky, kabelka i peňaženka v trendy zelenej, modrej či béžovom odtieni. Podstatné je, že sú z kvalitnej kože, ktorá pretrvá roky a odolá všetkým módnym výstrelkom.

 

About the author