Kuny – zaujímavosti, o ktorých ste nevedeli

Vedeli ste o tom, že kuna je všežravý a oportunistický živočích v strave, a to v závislosti od ročného obdobia, pričom si berie všetko, čo je pre ňu ľahko dostupné? V lete a na jeseň sú kuny prevažne vegetariánske a jedia bobule, ovocie, hmyz, drobné cicavce a orechy. V zime a na jar zvyknú uloviť viac živej koristi, zožerú drobné cicavce, vtáky či mláďatá králikov a zajacov, ale tiež vtáčie vajíčka a dokonca aj dážďovky. Považujú sa za nočné živočíchy, pričom ich zriedka možno pozorovať počas denného svetla. Sú veľmi obratné, výborné ako lezci, ale vo všeobecnosti sú suchozemnejšie.

Ako je to s rozmnožovaním?

Obdobie rozmnožovania kún nastáva v polovici leta, no mláďatá sa rodia až koncom marca či začiatkom apríla. Kuny sú totiž súčasťou skupiny cicavcov, ktoré majú schopnosť oddialiť uhniezdenie oplodnených vajíčok. Aj keď sú vajíčka samice oplodnené takmer okamžite, vajíčka sa prichytia k stene maternice a začnú sa vyvíjať až niekedy vo februári. Toto je známe ako oneskorená implantácia. Tehotenstvo trvá v skutočnosti len 42 dní. A aká kuna v skutočnosti môže byť?

Kuna ako škodca – čo môžem robiť?

Treba dodať, že kuny sú samotárske živočíchy, okrem prípadov, keď sú v hniezde mláďatá, pričom väzby medzi samcami a samicami sú prechodné. Treba mať však na pamäti, že ide o škodcov, ktoré sú schopné usadiť sa pod strechou domu či na povale, a to je dôvod, prečo to okamžite riešiť. Ideálnymi riešením sú ultrazvukové odpudzovače na kuny, ktoré vydávajú vysokofrekvenčné zvuky nepríjemné pre hlodavce a kuny. Tieto zariadenia sú jednoduché na inštaláciu a môžu byť použité v interiéroch aj exteriéroch ako sú garáže, podkrovia domov, ale aj automobily. Okrem toho je možné použiť pachové ohradníky či spreje, ktoré vylučujú silnú arómu, ktorá je pre kuny extrémne nepríjemná,

 

 

About the author