Ako schudnúť s ketónovou diétou?
Začať s prípravou na plavkovú sezónu nie je nikdy priskoro. Keďže mnohé novoročné predsavzatia nemali veľkú výdrž, čo tak sa do chudnutia pustiť znova a tentoraz poriadne? Fyzický pohyb je jednoznačnou podmienkou a nepochybne aj úprava stravy. Zaujímavou možnosťou je ketónová diéta.
Ako schudnúť s ketónovou diétou? Základ ketónovej diéty vychádza z Atkinsovej diéty – ide o zvýšenú konzumáciu bielkovín a obmedzenie sacharidov a tukov. Jednotlivé jedlá v jedálničku sú zostavené zo surovín, ktoré obsahujú vysoký podiel bielkovín, primerané množstvo tukov a minimum sacharidov. Vysoký príjem bielkovín na úkor ostatných zložiek dostane organizmus do stavu ketózy a vy začnete rýchlo a prirodzene strácať kilogramy.
Potraviny podľa ketónovej diéty
Ak chcete schudnúť s ketónovou diétou, vyhnite sa všetkým sacharidom. Zo stravy treba vylúčiť cestoviny, pečivo, strukoviny, ryžu, zemiaky, múku a predovšetkým sladkosti. Obmedziť by ste mali aj príjem kávy a tiež dať stopku alkoholu. Denný príjem sacharidov by pri ketónovej diéte nemal presiahnuť 40 gramov.
Doprajte si pokojne mäso, údeniny, tofu, ryby, mliečne aj kyslomliečne výrobky, ktoré neobsahujú pridaný cukor, vajíčka. Nezabúdajte ani na zeleninu ako je paprika, uhorka, paradajky, cukety. Z ovocia skúste avokádo, limetku či citrón.
Na zmenu stravy musíte ísť postupne
Ketónová diéta by nemala trvať dlhšie ako štyri až šesť týždňov a na bežné stravovanie by ste mali prejsť postupne a nepridávať viac ako 10 gramov sacharidov týždenne. Tak sa ľahšie vyhnete nežiadúcemu jo-jo efektu. Nezabúdajte však aj naďalej dodržiavať zdravý životný štýl.
Vedieť, ako schudnúť s ketónovou diétou, sa oplatí! Jej hlavnou výhodou je fakt, že je pomerne rýchla a účinná. Môžete pri nej zjesť aj väčšie porcie, takže hladom rozhodne nebudete trpieť. Nie je však výživovo plnohodnotná, preto je možné držať ju len istý čas a, samozrejme, v prípade akýchkoľvek problémov by ste mali navštíviť lekára. Ten by vás mal vidieť dokonca ešte predtým, ako sa do ketónovej diéty pustíte – pri špecifických prípadoch, ako je onkologické ochorenie, problémy so srdcom, s pečeňou, obličkami alebo poruchy príjmu potravy, totiž ketónová diéta nie je vhodná.
Foto: Bigstockphoto